2009.06.11. 10:01
Legális streetart az Oktogonnál
Az Oktogonhoz közeli, kisforgalmú Eötvös utca a Hunyadi téri vásárcsarnok hátsó bejáratánál, az Andrássy útra merőlegesen helyzkedik el. Az elmúlt időszakot a vitatott sorsú 600 millió uniós támogatással épült, a terézvárosi önkormányzat tulajdonában lévő kultúrház építési munkálatai jellemezték. Most az üresen álló épület közvetlen szomszédját kezdték el átalakítani, a korábbi mintához hasonlóan a fél utca lefoglalásával. Az elmúlt napokban a korábbi építkezés komor, szürke fémtábla kerítését OSB lapokból készített kerítés váltotta fel, majd forgácslapokra igényesen elkészített grafika került fel.
Mint megtudtam, az ötletgazda Papp Lajos, a Meto Építő zRt. munkatársa volt, és az ismerősi köréből hívott streetart művész készítette el az alkotást. Maga a mű, kinek kinek saját ízlése szerint ítélendő meg, de tény, hogy a Meto logóját nem zavaróan használja és mindenképp színesíti az utcaképet. Az ilyen jellegű városkép védelem pozitív példaként állítható minden generálkivitelező elé! Természetesen a nagyforgalmú építési helyszíneket védő kerítéseket, hálókat kereskedelmi reklámok lepik el, gondoljunk csak a szükséges kivitelezési idő 2-3szorosára nőtt csomópontok építési hálóira a nagykörúton. Itt a felületek értékesítése szóba sem kerülhetett, ugyanakkor igényes alkotás váltja fel az unalmas OSB lapokat, vagy az azokat jellemzően idővel belepő tageket. Ez mutatja a kivetelező városvédő gondokodását és felelős - nem mellesleg PR értéket is magába foglaló - gondolkodását.
Hasonló kezdeményezés indult tavaly nyáron a Rákóczi téri 4-es metrómegálló építkezésénél, ott a meglehetősen hosszú kerítést több streetartos műve díszíti azóta is, (summertime/summer trip témakörben) méghozzá taggelés nélkül, vagyis a többi művészkolléga nem csúfította, írta felül a különböző stílusban készült alkotásokat. A legforgalamasabb nagykörúti frontvonalra rotációval kerültek ki az alkotások, egymást cserélve.
Azok számára, akik nehezen hiszik el, hogy a streetart értéket is közvetítet, sőt önmagában súlyos összegeket ér, álljon itt a graffitizők koronázatlan királyának Banksy-nek tavaly, a londoni Essex Road-on készült alkotása, aminek vázlatait 195 ezer fontért árvereztek el. A fogyasztói társadalom éles kritikája nem szorul bővebb magyarázatra...
Szólj hozzá!
Címkék: graffiti banksy streetart meto építő
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.